Κυριακή 1 Μαΐου 2011

Νίκη της ΑΕΚ στον τελικό της ντροπής! Ως πότε θα διασύρετε αυτό το άθλημα ; Φέρτε ΔΝΤ και στο ποδόσφαιρο.

Νέος διασυρμός του Ελληνικού ποδοσφαίρου στον τελικό κυπέλου. Η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 τον Ατρόμητο σε ένα παιχνίδι που ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη 7(!!!) λεπτά νωρίτερα καθώς χιλιάδες οπαδοί της ΑΕΚ είχαν περικυκλώσει τον αγωνιστικό χώρο έτοιμοι να μπουκάρουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο τελικός του Κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ατρόμητο ήταν προγραμματισμένος για τις 20:30, ωστόσο άργησε για πέντε περίπου λεπτά. Ο λόγος ήταν τα επεισόδια που σημειώθηκαν ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων. Για πολλά λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» με τους «κυανόλευκους» χούλιγκαν είχαν έρθει στα χέρια και έπεσε πολύ ξύλο. Θα ρωτήσετε και με το δίκιο σας όμως ποια επεισόδια, μιας και η ΝΕΤ ως δεύτερος Χουντίνι τα εξαφάνισε. Η ελληνική τηλεόραση την στιγμή που οι παίκτες και οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν γυρίσει (την ώρα της ανάκρουσης του Εθνικού ύμνου) για να δουν τι συμβαίνει, δεν έδειξε το παραμικρό. Πραγματικά κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την λογική αυτή, από την στιγμή μάλιστα που ο διαιτητής της αναμέτρησης αναγκάστηκε να μην αρχίσει στην ώρα του ο τελικός από αυτά τα επεισόδια.(gazzetta.gr)

Σε έναν τελικό-παρωδία, με θλιβερά επεισόδια και ευτράπελα στο τέλος, η ΑΕΚ σήκωσε... κούπα μετά από εννέα ολόκληρα χρόνια, επικρατώντας 3-0 του Ατρομήτου και κατακτώντας το 14ο Κύπελλο της ιστορίας της.Τα γκολ: Λυμπερόπουλος στο 29΄ (από καθαρή θέση οφσάιντ), Μπαχά στο 78΄ και Καφές στο 85΄.

Το σκορ είναι βαρύ για τους Περιστεριώτες, που μέχρι να δεχτούν το δεύτερο γκολ αγωνίζονταν ως ίσοι προς ίσους, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και σίγουρα αδικήθηκαν κατάφωρα στη φάση του πρώτου γκολ, αφού ο Λυμπερόπουλος ήταν τουλάχιστον μισό μέτρο πίσω από τον τελευταίο αμυντικό του Ατρομήτου.
Σε κάθε γκολ οι οπαδοί της ΑΕΚ εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν αλλά και σε άλλες στιγμές. Το παιχνίδι διακόπηκε πολλές φορές κ ο διαιτητής Κάκος έδειξε 9 λεπτά καθυστερήσεις ωστόσο σφύριξε τη λήξη (; ) του ματς 7 λεπτά νωρίτερα καθώς δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Χιλιάδες οπαδοί εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και συνεπλάκησαν με ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου. Ο προπονητής του Ατρομήτου Γιώργος Δώνης ξέσπασε στο τέλος και δήλωσε στις κάμερες της ΕΡΤ ότι "το Ελληνικό κράτος και το Ελληνικό ποδόσφαιρο είναι ένα μπο....λο"
Έχει απόλυτο δίκιο! η μόνη λύση να το κλείσουμε το μαγαζί και να φέρουμε ΔΝΤ και στο ποδόσφαιρο μπας κ αλλάξει κάτι...Έλεος πια...